Staff and Governance

Our dedicated staff are loved by the children and parents alike. We have a high staff/child ratio ensuring that the children’s academic and pastoral needs are well cared for.

Our goal is to teach to the highest standards the many subjects we offer so that children pass examinations successfully. We attach equal importance to inspiring your children with enthusiasm and a love of learning which will be an asset for life.

Northbourne Park is committed to safeguarding and promoting the welfare of children and all members of staff, teaching or non-teaching have undertaken an enhanced DBS check.

 

Governing Body

Headmaster

Teaching Staff

Prep School

Dale Spencer – BSc, PGCE (Deputy Head)

Elisa Esteve – BSc, PGCE (Head of Boarding, Spanish)

Alison Goodall – BA (Hons), PGCE (Director of Studies and Head of English)

Patrick Papougnot -Maitrise ès Sciences Naturelles (Head of Section Française Bilingue, French classes Maths, Science) 

Janet Carpenter – BA Ed(Hons) Diploma SEN, NPQH (Head of Learning Support)

Dominic Chambers – BSc (Hons), QTS (Junior Form Teacher)

Mica Fox – BA, PGCE (Junior Form Teacher)   

Naomi Honour-Adams – BA (Hons), PGCE (Head of Music)

Dr Helen Isom – Head of Music

Jean Latteur-  (Head of Modern Languages)   

Anne-Sophie Martindale – BA, PGCE (Art)

Alice McGeoch – BSc (Hons), PGCE

Sophie Papougnot – BTS, Diploma (OU), TEFL

Craig Riley – BA, (Director of Sport)

Christie Riley – BA, (Junior Subjects Head of History and Girls’ Games)

Kirsty Davies – BA (Hons), PGCE (Teaching Assistant) 

Amy Morris – BA (Hons), PGCE (Teaching Assistant)

Alex Rydon – Year 7 Teacher

 

Pre-Prep School

Nicole Marsh - BA Ed (Hons) (Head of Pre-Prep)

Jenny Reynolds – BA (Hons)- (Reception Class Teacher)

Richard Smith – BSc (Hons), PGCE- (Class 1 Teacher)

Chloe Kingsland – BA Ed (Hons)-( Class 2 Teacher)

Chris Lockyer - BA (Hons), PGCE (Music Teacher)

Lisa Baker – Teaching Assistant

Lauren Britt – Teaching Assistant

Kathryn Morton  – Teaching Assistant

Erin Pinfold – Nursery Nurse/Teaching Assistant

Alice Hambrook- Teaching Assistant

 

Visiting Teachers

Claire Beddow - LAMDA

James Bellas – Spanish guitar
Anthony Burwash – Fencing

Gawain Douglas – Singing

Nicolette Douglas – Piano

Mark Gregson – LAMDA

Sophie Williamson – Percussion

Amanda Wyatt – Violin

Harvey Mashiter-Yates – Tennis Coach

Jasmine Rouse – Dance

Jake Vickers – Golf Coach

Dom Castle – Sports Coach

Liam Friend – Sports Coach

Paul Wyrill – Forest School

Lorna Wyrill – Forest School

Lorna Palmer- Coyne – Psychotherapist

George Casserley - Golf Coach

Gareth Morgan- Sports Coach

Dale Harrison – Sports Coach

Joss Barnes – Drum Teacher

Martin Kime –Brass Teacher

Michael Yeoman – Brass Teacher

Juliet Schieman - Singing Teacher

Michael Chipperfield – Badminton Coach

Ronel Edginton – Netball Coach

Annie Barton-Hodges – Singing Teacher

Daniella Dugard – Woodwind Teacher

Non-Teaching Staff

Kelly Moores – Bursar

Alison Shea - Matron

Shaun Carlton – ICT Manager

Elisa Esteve – Head of Boarding

Brooke Thorpe – Housemistress

Cass Hill – Gap Assistant

Honor Glynn-Williams – Graduate Assistant

Bethany Nicholas – Graduate Assistant

Sam Brown – Gap Assistant

Emmeline Henderson – Pre-Prep Administrator

Kelly Russell – School Administrator

Caroline Meadows – Finance Assistant

Harry Andrews - Admissions and Marketing

Jane Sharp – Laboratory Technician

Richard Love – Head of Transport

Gordon Ellse – Transport

Terry Martin- Transport

Louise Anderson – Housekeeping

Cindy Jarrett - Housekeeping

June Peirce- Housekeeping

Charlene Pemble – Housekeeping

David Ovenden - Maintenance

Steve Fagg – Maintenance