Staff and Governance

Our dedicated staff are loved by the children and parents alike. We have a high staff/child ratio ensuring that the children’s academic and pastoral needs are well cared for.

Our goal is to teach to the highest standards the many subjects we offer so that children pass examinations successfully. We attach equal importance to inspiring your children with enthusiasm and a love of learning which will be an asset for life.

Northbourne Park is committed to safeguarding and promoting the welfare of children and all members of staff, teaching or non-teaching have undertaken an enhanced DBS check.

Governing Body 2020/21

Governing Body  

President – The Lady Northbourne

The Governing Body

 

Chair of Governors
Stephanie Loomis    see more ...

 

 

Chair of the Finance & General Purposes Committee (F&GP)
Anthony Lucas    see more ...

 

 

Governors

 

 Susie Barter - Safeguarding and Child Protection  see more ...

 

 

 Stefania Buras-Rees   see more ...
 

 

 Ben Hutchinson    see more ...

 

Marco Keir    see more ...

 

Marian Nairac    see more ...

 



Fiona Poole

 

Jo-Anne Tharp-Skelton    see more ...

 

 

The Chair of Governors can be contacted by writing to:
The Chair of Governors
Northbourne Park school
Betteshanger
Deal
Kent  CT14 0NW

 

Teaching Staff

Headmaster – Sebastian Rees BA (Hons), PGCE, NPQH

Teaching Staff (Prep School)

Janet Carpenter - BA (Hons) Diploma SEN, NPQH (Head of Learning Support)

Dominic Chambers – BSc (Hons), QTS (Junior Form Teacher)

Elisa Esteve – BSc, PGCE (Spanish)  

Alison Goodall – BA (Hons), PGCE (Director of Studies and Head of English) 

Elizabeth Hayes – MA, BSc, PGCE (R.S.) (Head of Geography and Religious Studies)

Naomi Honour – BA (Hons), PGCE (Head of Music)

Marie Hutchinson - Licence ( TB) Maitrise (TB),  (Head of Modern Languages)   

Chris Lockyer - BA (Hons), PGCE (Head of Music)

Anne-Sophie Martindale – BA, PGCE (Art)

Alice McGeoch – BSc (Hons), PGCE Head of Science

Chloe Moxam – BA (Hons), PGCE (Junior Form Teacher and Girls’ Games)

Sophie Papougnot – BTS, Diploma (OU), TEFL (Head of Section Française Bilingue)

Patrick Papougnot Maitrise ès Sciences Naturelles (French classes Maths, Science)

Craig Riley – BA, (Director of Sport)

Christie Riley – BA, (Junior Subjects Head of History and Girls’ Games)

Dale Spencer – BSc, PGCE (Deputy Head)

 

 

Teaching Staff (Pre-Prep School)

Head of Department – Gillian Rees BA (Hons), PGCE, NPQH

Nicole Marsh – BA Ed  (Hons)

Jenny Reynolds – BA (Hons)

Richard Smith – BSc (Hons), PGCE

Lisa Baker – Teaching Assistant

Lauren Britt – Teaching Assistant

Joanne Cliff – Teaching Assistant

Christine Cook – Teaching Assistant

Kathryn Morton  – Teaching Assistant

Sian Neilson – Trainee Teaching Assistant

Dee Wilson – Nursery Nurse

 Visiting Teachers

Claire Beddow - LAMDA

James Bellas – Spanish guitar

Christian Burwash – Fencing

John Cullis – Cello                 

Gawain Douglas – Singing

Nicolette Douglas – Piano

Amanda Gregory – Recorder & Violin

Mark Gregson – LAMDA

Sophie Williamson – Percussion

Amanda Wyatt – Violin

Non-Teaching Staff

Amelia Arvidsson - Matron

Charlie Bradshaw – Gap Assistant

Shaun Carlton – ICT Manager

Jazmin Cioffi – Learning Support

Kirsty Davies – Teaching Assistant

Elisa Esteve – Head of Boarding

Lilly Eustace – Gap Assistant

Alec Goold – Graduate Assistant

Emmeline Henderson – Pre-Prep Administrator

Graham Hogben – Maintenance

Jackie Jones – School Administrator & Admissions

Caroline Meadows – Accounts Assistant

Jason Merry - Maintenance

Kelly Moores – Bursar

Cara Nicoll – Housemistress

Nic Rees – Graduate Assistant

Jane Sharp – Laboratory Technician

Arabella Shephard – Graduate Assistant

Brooke Thorpe – Graduate Assistant

The Rev. Nigel Hale – Chaplain

BSA Covid-Safe Charter Logo